Masraflar

Yurtdışında şirket kurmanın her zaman bir maliyeti bulunmaktadır. Maliyet bütçesini, özellikle başlangıç aşamasında planlayabilmeniz için,  ortaya çıkacak masraflar hakkında önceden bilgi sahibi olmalısınız.

Kosten, Unternehmensgründung, Hamburg

Şirket kuruluş masrafı

Kuruluş aşamasında ne kadar sermaye gerekiyor? ‘OHG’, ‘KG’ veya ‘GmbH’ gibi şirket tüzel kişiliği seçimi, maliyeti belirleyecektir. Ancak, yabancı yatırımcılar için birçok durumda ‘GmbH’ en uygun şirket tüzel kişilik şeklidir. Yasalar çerçevesinde belirlenmiş avukatlık ve müşavirlik ücreti, noter harcı ve ticaret sicili kayıt harcı ilave diğer masraflardır.

Personel ücretleri

Personel arayışı, rutin olarak ‘İş Ajansı’nın personel ve şirket danışmaları ile yerel/ulusal basında ilan verilerek yapılır. Almanya pazarında başarı ile faaliyet gösterebilmek için bir veya daha çok sayıda Alman personel çalıştırılması tavsiye olunur. Alman personel, dil açısından yeterliliğin yanı sıra yabancı şirketler ile Alman müşteri ve tedarikçiler arasındaki bağların oluşturması açısından da önemlidir. Brüt ücret, personelin kalitesine bağlı olup, aylık olarak ödenir.  Sanayide çalışan bir personelin yıllık brüt ücreti 25.000–30.000 Avro arasında değişmektedir. Hamburg Invest, kaliteli personel arayışlarınıza yardımcı olur ve dikkat edilmesi gereken birçok konuda (ücret düzeyi, sigorta, iş sözleşmesi gibi) bilgi sunar.

Büro Alanları

Hamburg’da büro maliyetleri bulunduğu yer ve donanıma bağlı olarak büyük değişiklikler arz etmektedir. Aylık kira ücreti, ısınma, elektrik ve telefon masrafları hariç halen 13,50 Avro/m2 düzeyindedir. Büro alanları, Almanya’da genelde yenilenmiş ve mobilyasız olarak kiraya verilir. Büro için gerekli mobilya, donanım, çıkış sonrası yapılacak bakım ve onarım masrafları bu miktara dâhil değildir. Büro alanı için ilk aşamada yatırım yapmak istemeyen şirketler, iş merkezlerindeki hazır büroları kiralayabilirler. Bu tür merkezler, mobilyalı büroların yanı sıra, sekreter, konferans salonu, büro donanımı (telefon, faks, bilgisayar, yazıcı vs.) hizmeti vermektedirler. Bu tür kiralamanın diğer bir avantajı da, kira sözleşmelerinin esnek olması ve kısa süreli fesih imkânı sağlamasıdır. Aylık kiralar,  hizmetler dâhil her bir kişinin çalışacağı yer için, 550 – 1.000 Avro arasında değişmektedir. Hamburg Invest, yer arayışlarınıza yardımcı olmak üzere, gayrimenkul konusunda çok sayıdaki özel ihtisas hizmetini, ücretsiz olarak ve bağlayıcılığı olmaksızın hizmetinize sunar.