Hamburg´da Türk Girişimciler

Hanse şehrimizin iş dünyasına, birinci ve ikinci kuşak Türk göçmenlerinin sundukları katkı önemlidir.

Hamburg´da Türk Girişimciler

Reisekatalog Öger Tours

Yıllar geçtikçe birçok göçmenin kendi işyerlerini kurdukları, istihdam yarattıkları ve Hamburg´da Hamburg´un çıkarları için angaje oldukları bir gerçektir.

Türkler tarafından kurulan işyerlerinin sayısı sürekli arttı. Hamburg Ticaret Odası bünyesinde kayıtlı bulunan 2.700 işyerinin yanında, Hamburg´da 50 kadar farklı sektöre yayılan 2.300 kadar Türk işyeri daha bulunmaktadır. Faaliyet gösterdikleri sektörler incelendiğinde, çok farklı branşlardan oluşan geniş bir yelpaze çıkar karşınıza: tipik manav işletmeleri, restoranlar, terziler, oto galerileri ve tamirhaneler, seyahat acenteleri, bakım hizmeti kuruluşları ve örn. Türkiye İş Bankası gibi bankalar, müteahhitlik firmaları, doktorlar ve avukatlar...

1998 yılından beri hizmet veren Türk İşverenler ve Girişimciler Birliği ATU, Hamburg Ticaret Odası ile koordine bir şekilde, yabancı kökenli girişimcilerin kendi işyerlerini kurma aktivitelerine destek sunarak, mesleki eğitim faaliyetlerinde de rehberlik hizmeti vermektedir. Yabancı kökenli girişimcilerin işyerlerinde verilen meslek eğitimi ile bağlantılı olarak full service anlayışı ile hizmet sunulmaktadır.

Hamburglu girişimcileri Türkiye´de bekleyen yatırım iklimi de son derece olumludur. Hamburg Ticaret Odası´nın verilerine göre, 650 kadar Hamburglu kuruluşun Türkiye ile ticari ilişkileri bulunuyor. Türkiye´de yan kuruluşları bulunan firmaların sayısı ise 130 civarındadır.

Hamburg ve Türkiye arasında devam eden ekonomik ve bilimsel işbirliğini ve ilişkileri yoğunlaştırmak üzere 2008 yılında hayata geçirilen TürkiyeAvrupaMerkezi (TEZ) Hamburg Üniversitesi bünyesinde konumlandırılmıştır. TEZ kurumsal çalışmaları ile, Hamburg Üniversitesi ve diğer bilim kuruluşlarımız bünyesinde gelişen Türkiye uzmanlığını Kuzey Almanya´da bütünleştirerek, Almanya ve Avrupa genelinde güçlü iletişim ağlarının kurulmasını ve bu sayede bağların pekiştirilmesini hedeflemektedir.